Student Awards
Speech and Debate

2019 - 2020 Scholastic National Writing Contest

Michelle Chen (9th Grade):     Gold Key (Critical Essay)

Grace Hao (9th Grade):             Gold Key (Critical Essay)

Ray He (8th grade):                     Gold Key (Critical Essay)

Benjamin Who (8th Grade):     Two Silver Keys (Journalism)

Benjamin Who (8th Grade):     Silver Key (Personal Essay) 

David Chen (8th Grade):           Honorable Mention (Critical Essay)

Tong Wang (9th Grade):            Honorable Mention (Critical Essay)

Justin Wang (7th Grade):          Honorable Mention (Critical Essay)

2018-2019 Scholastic National Writing Contest

Benjamin Who (7th Grade): Two Gold Keys (Journalism)

2016 U.S. Library of Congress Letter to the Literature National Essay Contest

Benjamin Who (5th Grade): Texas state 1st place winner 

2016 SpiderSmar National Essay Contest

Valerie Huang: First Place Winner (Short Story)

Amy Zhang: First Place Winner (Comparative Essay)

Kaylyn Li: First Place Winner (Description Essay)

Alice Zhang: First Place Winner (Personal Narrative Essay)

2015 SpiderSmar National Essay Contest

Adelina Lee: First Place Winner (Creative Writing)

Jessye Fan: First Place Winner (Creative Writing)

Yuqing Liu: First Place Winner (Creative Writing)

 

Murray Middle School Speech Tournament (1/08-09/2021)

Jenny Wu (5th grade) -- Quarterfinalist in impromptu speaking

Clear Falls TFA VIQT Tournament (12/11-13/2020)

Chen Wang/Brian Liu -- 3rd place NPF division

Sherry Huang/Rosie Hong -- 3rd place NPF division

Jerry Zeng and Bryan Wang -- Quarterfinalists NPF division

Berkner TFA Tournament (12/11-13/2020)

Lewen Feng and Alexander Xu -- 3rd place NPF division

Ellen Li and Scarlett Yu  -- Quarterfinalists NPF division

Oliver Zhang and Ethan Li --  Quarterfinalists NPF division

Helen Zhang and Saesha Loonker --  Quarterfinalists NPF division

Alexander Xu -- 3rd best speaker 

Helen Zhang -- 5th best speaker

Ethan Li -- 7th best speaker

Ellen Li -- 8th best speaker

Oliver Zhang -- 9th best speaker

Leetyan Chen -- 10th best speaker

 

23rd Annual UT Austin Longhorn Classic Tournament (12/3-5/2020)

Chen Wang/Brian Liu -- 2nd place NPF division

Sherry Huang/Rosie Hong -- 3rd place NPF division

Rosie Hong -- 5th place speaker award

Sherry Huang -- 9th place speaker award

Bryan Wang -- 12th place speaker award

Middle School Virtual Christmas Junior Speech Tournament at Bardstown (12/3-5/2020)

Jenny Wu (5th grade) -- 3rd place in impromptu speaking

Joylin Qin  (5th grade)-- 5th place in impromptu speaking

Edward Kang (5th grade) -- 7th place in impromptu speaking

Sugar Land SpiderSmart team won 9th place sweepstakes award (out of 18 schools)

Oak Grove Warrior Invitational Tournament (11/20-21/2020) 

Sherry Huang and Rosie Hong -- Champion NPF division

Lewen Feng and Ethan Li -- 3rd place  NPF division

Cathy Sui and Ayushi Kasotia -- 3rd place NPF division

Washington Warrior Invite Tournament (11/20-21/2020) 

Chen Wang/Brian Liu -- Champion NPF division

Jerry Zeng and Bryan Wang --  7th place NPF division

TFA 2020 Stratford Spartan (10/16-17/2020)

Chen Wang and Rosie Hong -- 3rd place NPF division

Andrew Lian and Leetyan Chen -- Quarterfinalists NPF division

Georgetown Fall Debate Tournament (10/09-11/2020) 

Chen Wang/Brian Liu -- 2nd place middle school open PF division

Sherry Huang and Rosie Hong  -- Quarterfinalists middle school open PF division

Lewen Feng and Alexander Xu -- Quarterfinalists middle school novice PF division

Brian Liu -- 5th place speaker award (out of 142 debaters)

Sherry Huang -- 8th place speaker award (out of 142 debaters)

Rosie Hong -- 10th place speaker award (out of 142 debaters)

Our students won a total of 33 rounds of contest.

Stephen Stewart middle and high school  invitational (09/25-27/2020)

Chen Wang and Brian Liu  -- Quarterfinalists JVPF division

Brian Liu -- 6th place speaker award (out of 96 debaters)

National Debate Tournament Hosted by UK (09/12-13/2020)

Sherry Huang and Rosie Hong  -- Quarterfinalists middle school open PF division

Sherry Huang -- 13th place speaker award (out of 110 debaters)

Leander High School Debate Tournament(08/28-29/2020)

Chen Wang and Brian Liu  -- Champion in NPF division

Sherry Huang and Rosie Hong -- 3rd place in NPF division

Helen Zhang and Saesha Loonker -- 3rd place in NPF division

Zitong Wang/Jerry Zeng -- Quarterfinalists in NPF division

Benjamin Who won 2018/2019 NSDA Middle School Lincoln - Douglas

National Championship

Benjamin Who won 2018/2019 Texas Middle School Lincoln - Douglas

State Championship

Middle School Debate Tournament at Westfield High School (02/29/2020)

Benjamin Who -- Champion LD division

Aashi Kasotia/Tiffany Bian -- 2nd place PF division

Brian Liu/Chen Wang -- Quarterfinalists PF division

Jonathon Li -- Quarterfinalist LD division

Brian Liu/Chen Wang -- Best PF speakers

High School Debate Tournament at Elkins High School (02/14-15/2020)

Sherry Huang/Sebrina Wang -- Champion NPF division

Andrew Lian/Ray Tian -- Quarterfinalists NPF division

Nicole Zeng/Tiffany Bian -- Quarterfinalists NPF division

Boping Li/Brian Liu -- Quarterfinalists NPF division

Alexander Hao/Justin Lai -- Quarterfinalists NPF division

Sherry Huang/Sebrina Wang -- Best NPF Speakers

Middle School Debate Tournament at Klein High School(01/18/2020)

Benjamin Who -- Champion LD division

Aashi Kasotia/Alexander Hao -- 3rd place PF division

2019 Tompkins HS and Mayde Creek HS Debate Tournament (12/2019) 

Benjamin Who -- Champion NLD division

Brian Liu/Chen Wang -- Quarterfinalists NPF division

Zider Liu/Jerry Zeng -- Quarterfinalists NPF division

2019 Middle School Speech Tournament at Albright

Poetry Event:

Zhuohan Liu, Hanxiang Mu -- 1st place winners

Saanvi Likki, Tiffany Wang, Kathryn Wu, Allen Sun, Alexander Xu -- 2nd place winners

Jessica Shi, Taylor Yu, Abhiram Pavuluri, Henry Xu, Ellen Li, Shelila Liu, Lucas Liu -- 3rd place winners

Prose Event:

Jessica Shi, Ellen Li, Hanxiang Mu -- 1st place winners

Angela Feng, Sheila Liu, Saanvi Likki, Henry Xu, Hannah Hsu -- 2nd place winners

Kathryn Wu, Sophia Ding, Tiffany Wu, Alexander Xu -- 3rd place winners

Impromptu Poetry:

Sophia Ding -- 2nd place winner

Allen Sun, Lucas Liu, Taylor Yu, Hannah Hsu, Abhiram Pavuluri -- 3rd place winners

Programs

Camp Essays

Student Awards

About

Student Services

Find Us

Testimonials

More ways to sign up: Visit SpiderSmart at Sugar Land or call (832) 623-3788.

Copyright © 2020 by SpiderSmart at Sugar Land. All rights reserved.

United States